Az ősember és köztünk nem sok a különbség, csupán annyi, hogy manapság állatvédelem és egyéb ismeretlen dolgok miatt, már nem védekezünk annyian a hideg ellen valódi állatok bőréből készülő dolgokkal. A dolgok lehetnek a test minden részét takaró ruházati termékek lehetnek. Én ma inkább csak a kezünkre dupla bőrréteget adó „eszközt” emelném ki, mégpedig a kesztyűt. Azon belül is a valódi magyar világmárkát gyártó manufaktúrát, ami Pécsen indult világot hódító útjára. 1861 környékén a Hamerli János, a török származású kesztyűs mester alapított egy kesztyű készítő céget, majd egyre és egyre nagyobb nevet szerezve lettek elismert gyárosok, minek következtében mondhatnánk népesei fordulattal élve, az egyszeri mesterlegény királyok kézművese lett.
Számomra pedig nagyon fontos, hogy a tradíciókat megőrizni és azt tovább vinni kötelesség legyen. Idehaza sajnos, egy röpke negyven évre ezt dobtuk a sutba, hogy iparosítás és a szocialista termelő munka legyen előtérben, és a csak a papíron teljesülő ötéves tervek áldozatává valljon minden, ami érték volt egykor. Ezzel együtt Pécsen nem feledték el, hogy a kesztyű az ember szükséges kisérője, és az államosítással együtt valahogy mégis megmentették a hagyományos kézműves munkát, az ipar számára. Történelmi vonatkozásokat mellőzve, de nem feledve, amikor letudtuk a kemény szocialista építő munka izzadságos éveit, - Rákosi, Kádár és barátai kezei is fáztak a hidegben - a kesztyű készítők ismét visszarendeződtek a gyári munkásból, mesterré. Mert amit művelnek az nem nagyipari gyártás, hanem már – már művészetté váló mesteri alkotás.
Persze most jöhetne az állatvédők és mondhatják azt, hogy amit ezek az emberek művelnek barbárság, de én ebben a témában vitát nem nyitnék, mert szerény véleményem az, hogy a számos mesterségesen előállított szintetikus csodák, nem csak a természetet szennyezéssel gazdagítják bolygónkat, de a számos bőrbetegségre felírható gyógyszeripart is gazdagítják. Ekcéma és társai! Maradva az eredeti témánál, a kesztyű még elődjeink esetében is állatból származó bőrből készült, és ezen nem változtat sokat a világ menete. Igazából a nagyobb feladat az volt, hogy ezeket a bőröket olyan finomságúra kellett kidolgozni, hogy az a viselőjének a kezén leginkább mint dupla bőrfelület jelenjen meg, és esztétikailag is örömet okozzon.
Sorolhatnám a technikai elemeket, hogy egy bőr milyen fázisokon megy át, hogy aztán a kezére kerülve a legjobb érzést nyújtsa, de ehhez én igazándiból annyira értek, mint minden máshoz, ami a stílust és a divatot illeti. ( Ha ha ha ) Akit mélységében érdekel a folyamat, annak ajánlom a Pécsi Zsolnai Kulturális negyedben, a minta műhely látogatói részét felkeresni. Nem csak kirándulásnak, de okulásnak sem semmi, hogy aztán tudjuk, miért is kerül annyiba egy pár férfi kesztyű.
Mondhatjátok „úri huncutság” ez is, mint az egyedi méretre készült öltöny, vagy a sámfádra igazított saját cipő. Viszont látva azt a mennyiségű igénytelen, és környezet romboló fast fashion márkát, én arra jutottam, hogy jobb ma egy nagyobb kiadás, mint holnap több apró, mert fél év használat után mehet a kukába. Meggondolandó!
Karácsony közeledtével, a hasznos holmik egyik darabja a férjek ajándéka, legtöbb estben a nyakkendő és a sál mellett (ami nagyon jól jöhet majd nyáron … ) a kesztyű. Arra gondoltam, hogy most én leszek az, aki ad nektek egy ajándékot. Tíz százalék kedvezmény egyedi saját kézre készülő csodákból, amit az 1861 Pécsikesztyű Manufaktúra webshopjában válthatsz be, regisztráció után, és használva a TSL10 kód számot. Tudom ez nem tetemes százalék, de ha már egy drágább bőrből készülő, egyéni színnel készülő autós, vagy golf kesztyűt veszünk alapul, máris jól hangzik. A Hamerliről nem is beszélve, mert a világsztárok kesztyűjét megvenni párod számára nem egyszeri ajándék lehet. Nem elhanyagolható, hogy aki nem bírja kivárni a készítési időt, és a postát, annak ott van a budapesti Aréna Plázában egy impozáns pult, ahol, a kész darabok is megvásárolhatók. Dolgozunk rajta, hogy ott is használható legyen a TSL10, vagyis a 10% kedvezmény.
Barátsággal: Tibor